Czy choroba róża jest zaraźliwa?

Dzien dobry mam na imie Paulina i mam 19 lat. Kilka dni temu żle się pocz  ułam miałam lekka gorączkę i zrobiło mi się takie zaczerwienienie na skórze  na ramieniu. Lekarz stwierdził ze to róza. Czy mogłam się  tym od kogos zarazić? Czy ta choroba ma inna przyczyne powstania. Boje się ponieważ mieszka ze mna siostra która jest aktualnie w 2 miesiącu ciązy. Proszę mi powiedzieć czy chorobą różą  moze sie  ona zarazić ode mnie.? Jesli tak to w jaki sposób i czy jest groźna dla kobiet w ciąży? Jak powinnam postępować aby nie narazić jej na niebezpieczeństwo tej choroby. Z góry dziekuje za odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam.

Roza jest choroba bakteryjna dotyczaca skory i tkanki podskornej. Teoretycznie jest choroba zakazna. Rzadko jednak zdarza sie, aby ktos zarazil sie roza od kogos innego. Do tego, zeby zachorowac na roze konieczne sa tzw. czynniki predysponujace. Jesli chodzi o roze konczyny dolnej jest to zwykle grzybica miedzypalcowa, niewydolnosc zylna, czy owrzodzenia.

Magdalena Mroczek

Róża jest to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Streptococcus pyogenes. Róża jest stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej. Choroba ma gwałtowny początek i przebiega z występowaniem objawów ogólnych, jakim jest np. gorączka. Róża powstaje w wyniku urazu mechanicznego oraz z ognisk zakaźnych wewnątrz ustroju lub w wyniku upośledzonego krążenia.
Róża występuje u osób do tego predysponowanych. Do grupy tej należą cukrzycy, alkoholicy, w owrzodzeniami, z niedoborami odporności, osoby starsze dzieci, osoby u których w wyniku np. operacji w celu wycięcia nowotworu wystąpiło upośledzenie drenażu limfatycznego.

Zmiany skórne są wyraźnie odgraniczone od reszty skóry, obrzęknięta, skóra jest w tych miejscach czerwona i napięta. Najczęściej róża umiejscawia się na twarzy, a w takim wypadku ogniskiem są błony śluzowe jamy istnej. Poza tym może wystąpić też na kończynach. W dalszym etapie zmiany chorobowe znajdują się także na szyi i skórze pośladków. W niektórych przypadkach może dojść powstania pęcherzy i wysięku, mówimy wtedy o róży wysiękowej. W najcięższych postaciach dochodzi do martwicy i zgorzeli. Do powikłań róży należy na przykład sepsa czy zapalenie zatoki jamistej.

Różę leczy się przy pomocy antybiotyków z grupy penicylin. Skuteczna jest amoksycylina. Róża jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z zarażonym miejscem i przestrzegać higieny.