Czy chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową mogą stosować środki zawierające L-karnitynę i chrom?

Dzień dobry,

czy suplementy diety zawierające chrom i L-karnitynę mogą być stosowane przez osoby chore na przewlekłą białczkę szpikową? Czy to w jakiś sposób zagraża ich zdrowiu?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

L-karnityna jest związkiem chemicznym naturalnie syntetyzowanym w organizmie człowieka, biorącym udział w gospodarce lipidowej. Jej stosowanie zaleca się chorym niedożywionym, wegetarianom, osobom cierpiącym na przewlekłe schorzenia nerek lub wątroby, pomocniczo w leczeniu otyłości, zaburzeń lipidowych oraz zapobieganiu kardiotoksyczności leków onkologicznych.

Chrom  jest niezbędnym dla życia mikroelementem, zmniejszającym poziom lipidów we krwi, zapobiegając w ten sposób rozwojowi miażdżycy i chorób układu krążenia.

Jeżeli chodzi o stosowanie L-karnityny oraz  chromu w przewlekłej białaczce szpikowej - brak jest badań klinicznych na ten temat. Wydaje się jednak, że preparaty te, ze względu na opisane powyżej korzyści nie powinny wywierać negatywnego wpływu u pacjentów z tym schorzeniem. Niemniej, należy przestrzegać zalecanej dawki podanej przez producenta.

Pozdrawiam serdecznie