Czy ciąża jest bezpieczna?

Według ostatniej miesiączki jestem w 5 tygodniu ciąży. Pierwszy dzień miesiączki 7 luty, ostatni 12 luty. 8 marzec bhcg - 282,5, 10 marzec bhcg – 557, 12 marzec bhcg – 1145, 15 marzec bhcg – 2740. 15 marca lekarz zbadał mnie i usg wykazało, że pęcherzyk ma nierówne obrysy i nie jest taki, jak powinien być w 5 miesiącu, i te ciągłe plamienia nie dawały spokoju. W macicy zrobił się krwiak z ujściem krwi, podczas badania lekarz stwierdził, że jest w macicy polip wielkości paznokcia dużego palca. Lekarz powiedział, że nie wie, co będzie dalej, czy ta ciąża będzie się rozwijać, czy już obumarła i będzie trzeba wywołać poronienie. Panie doktorze, proszę mi podać, czy te wartości bhcg są dobre, czy nie, i czy ta ciąża może być zagrożona przez ten polip? Biorę luteinę i ********* 3 razy dziennie po 1 tabl.

Witam!

W pierwszym trymestrze ciąży stężenie hCG (hormon produkowany przez zarodek po zagnieżdźeniu w macicy) powinno się podwajać mniej więcej co drugi dzień. U Pani stężenia tego hormonu odpowiadają wiekowi ciążowemu i rosną prawidowo.

Niepokojący jest natomiast kształt pęcherzyka ciążowego oraz krwiak. Obie sytuacje rzeczywiście wskazują na możliwość nieprawidłowego rozwoju zarodka. Polip również może wpłynąć niekorzystnie na przebieg ciąży.

W takim przypadku należy kontrolować dalszy rozwój embrionu za pomocą oznaczeń hCG oraz badań USG. Ocena kolejnych cech zarodka pojawiających się w następnych tygodniach ciąży, będzie mogła dostarczyć więcej informacji na temat możliwości dalszego rozwoju. Ciążę jednak należy zaliczyć do wysokiego ryzyka. Pozytywnym aspektem jest prawidłowy wzrost stężenia hCG.