Czy ciąża jest zagrożona?

Według bhcg powinnam być w 5 tygodniu ciąży. Niestety na usg pęcherzyk jest mało widoczny i nie ma jego prawidłowego obrysu, nadal występują plamienia. Dostaję luteinę i D***. Lekarz podczas badania stwierdził, że przy ujściu macicy jest polip bardzo przekrwiony. Wspomniał też, że może to być jajo płodowe. Wyniki bhcg: 8 marzec - 282,5, 10 marzec - 557, 12 marzec - 1145, 15 marzec - 2740, 17 marzec 5050 i wynik progesteronu - 13,36. Mam pytanie do Pani doktor: czy z ciążą jest wszystko w porządku? Czy jeśli bhcg rośnie, to może to być ciąża pozamaciczna? Nie wiem, co o tym myśleć, strasznie się boję, a kolejne usg dopiero w niedzielę na dyżurze lekarza.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Czas trwania ciąży liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, nie zaś w zależności od wyniku badania stężenia betaHCG, ponieważ zakres norm dla poszczególnych tygodni jest bardzo szeroki. Gdyby podała Pani datę OM, trochę łatwiej byłoby wyrokować, co do prognoz dotyczących ciąży. Wyniki badań stężeń betaHCG wykonywanych co dwa dni są w każdym razie prawidłowe - wartość ta za każdym razem podwaja się (w przypadku zagrażającego poronienia lub ciąży pozamacicznej często stężenia te rosną wolniej). Tylko tyle można powiedzieć na podstawie Pani opisu, bez badania. Proszę spokojnie czekać do badania USG i oszczędzać się.

Życzę, aby wszystko przebiegło pomyślnie i pozdrawiam serdecznie!