Czy ciąża może być zagrożona wczesnym porodem?

Witam,
według badań krwi powinnam być teraz w 8 tygodniu ciąży (tydzień temu test beta HCG wykazał wartość 3840). W tym samym dniu, w którym robiłam badanie krwi, wykonałam USG dopochwowe i lekarz stwierdziła, że pęcherzyk ma 6 mm, natomiast z boku ma podłużny kształt - ale nie widać zarodka.
Bardzo mnie niepokoiły silne bóle w podbrzuszu (jak przy miesiączce - a ja miałam bardzo bolesne miesiączki), więc tydzień później udałam się jeszcze raz, ale do innego lekarza i po USG oznajmił mi, że pęcherzyk ma 7 mm i nadal nie widać zarodka.
Powiedział, że może mieć na to wpływ moja praca, która jest bardzo stresująca - nieregularne odżywianie i wyniki badań krwi, morfologii, które są słabe - przy dolnych granicach i za mało krwinek czerwonych.
Mam odczekać tydzień i zobaczymy co będzie. Teraz wzięłam wolne, odżywiam się regularnie i odpoczywam. Jednak bóle w podbrzuszu nie przechodzą. Czy ciąża może być zagrożona wczesnym porodem? Czy to normalne, by w ciągu tygodnia pęcherzyk urósł tylko 1 mm i nadal nie było widać zarodka w 8 tygodniu? Czy mogę coś jeszcze zrobić dla tego maleństwa?
Pozdrawiam,
Marlena

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ciąży grozi nie tyle poród przedwczesny, co niestety poronienie. Pęcherzyk ciążowy powinien rosnąć w tym okresie ok. 1 mm dziennie. Powolny jego wzrost oraz brak widocznego w USG zarodka sugerują rozpoznanie pustego jaja płodowego, ale należy jeszcze wykonać kontrolne USG po kolejnych 1-2 tygodniach. Niewiele więcej może Pani zrobić.
Bóle w podbrzuszu, podobne do tych podczas miesiączki, są w pierwszym trymestrze naturalne i jeśli nie towarzyszy im silne krwawienie, to nie należy się przejmować.
Wieku ciąży nie stwierdzamy poprzez badanie poziomu beta HCG, ponieważ normy dla poszczególnych tygodni są bardzo szerokie i pokrywają się. Badanie to służy do określenia, czy istnieje duże ryzyko poronienia lub ciąży pozamacicznej (należy w takim układzie wykonać co najmniej dwa badania, w odstępie dwudniowym, jeśli wzrost stężenia tego hormonu jest co najmniej dwukrotny, to możemy być o ciążę raczej spokojni).
Najlepiej określać wiek ciąży według ostatniej miesiączki i/lub w badaniu USG między 7 a 11 tygodniem.
Pozdrawiam serdecznie!