Czy ciąża może przebiegać bezobjawowo?

Witam,
mam 4 dzieci (10 lat bliźniaki), 6 lat i 2 lata miałam 3 cesarskie cięcia, w listopadzie poroniłam w 6 tygodniu ciąży, ostatnią miesiączkę miałam 24 grudnia, zrobiłam test i wyszło, że jestem w ciąży, martwi mnie to, że nie mam żadnych objawów. W każdej ciąży wymiotowałam i źle się czułam.
Mieszkam za granicą i nie mam możliwości chodzić do polskiego ginekologa, zgłosiłam się tu do lekarza i bez badania, mimo poprzedniego poronienia, przepisał mi tabletki D*** 2 razy dziennie i kazał przyjść za miesiąc, bardzo się martwię.
Nadmienię, iż po tych tabletkach mam mdłości i pobolewa mnie brzuch, ale nie krwawię, nie wiem, co mam myśleć, bardzo się boję, czy znowu się coś dzieje, skoro nie mam objawów. Jedyny objaw to częste oddawanie moczu i delikatne mrowienie piersi.
Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Każda ciąża może przebiegać inaczej, nawet u tej samej kobiety. Proszę więc nie sugerować się tym, że ma Pani teraz bardziej subtelne objawy niż w poprzednich ciążach.

Najczęstszą przyczyną wczesnych poronień są losowo powstałe defekty genetyczne zarodka. Najpewniej tak też było w Pani przypadku, uprawdopodobnia to też fakt, że donosiła Pani już trzy ciąże. Ryzyko ponownego poronienia u kobiet po stracie jednej ciąży wynosi ok. 15%, niewiele więcej niż w przypadku kobiet, które nigdy nie straciły ciąży.

Oczywiście dla Pani spokoju wypadałoby wykonać badanie USG. Najprawdopodobniej możliwe byłoby już uwidocznienie czynności serca dziecka. USG we wczesnym okresie ciąży jest też zawsze wskazane, by wykluczyć ciążę ektopową (pozamaciczną). Myślę więc, że powinna Pani poprosić swojego lekarza o to badanie.

Nudności i pobolewanie w podbrzuszu mogą być spowodowane nie tyle przyjmowanym przez Panią lekiem, co samą ciążą.

Pozdrawiam serdecznie i zyczę szczęśliwego dalszego przebiegu ciązy!