Czy ciąża obumarła przez badania?

Miałam robione badania tk z kontrastem nie wiedząc, że jestem w ciąży - było to około 2 tygodni od zapłodnienia. Ciąża obumarła w 11 tygodniu. Czy to możliwe, że przez badania?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Badanie tomografem komputerowym nie powinno być przeprowadzane w ciąży o ile nie jest ono bezwględnie konieczne. Badanie to, podobnie jak badanie RTG, jest szczególnie niebezpieczne dla płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Może dojść wtedy do uszkodzenia tworzących się narządów wewnętrznych, co doprowadzić może do trwałych wad rozwojowych płodu, a nawet jego obumarcia. Nie sposób wykluczyć takiego scenariusza w sytuacji przedstawionej przez Panią.

Pozdrawiam!