Czy ciąża pozamaciczna sama się wchłonie?

Witam!

Ostatnią miesiączkę miałam 31. 05. 2010 r., cykle 28 dniowe, miesiączka w planowanym terminie nie pojawiła się, wiec 02. 07. 2010 wykonałam b-HCG, wynik to 28mlU/ml, 05.07.2010 r. USG nie wykazało ciąży, a 06. 07. 2010 r. dostałam plamienia.

Myślałam, że to okres. 12. 07. 2010 r. zrobiłam badanie b-HCG - wynik 108, badanie USG wykazało wówczas ciążę pozamaciczną w prawym jajniku. Lekarz kazał za 4 dni zrobić ponowne b-HCG, wynik wyszedł 116, po tym kazał czekać jeszcze 4 dni i zrobić kolejne badanie na beta. Jego zdaniem ciąża sama ulegnie obumarciu. Krwawienia skończyły się 13. 07. 2010 r. Silnych bóli nie ma, tylko nieraz lekkie kłócie jajnika.

Proszę o odpowiedź: czy ciąża sama się wchłonie, czy potrzebny będzie jednak zabieg?

Witaminy w ciąży

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Nie da się przewidzieć, co stanie się z ciążą ektopową konkretnie u Pani. W przypadkach wczesnego rozpoznania takiej ciąży stosuje się często postawę wyczekującą: na podstawie obrazu klinicznego, monitorowania stężenia b-HCG raz badań USG obserwuje się przebieg ciąży pozamacicznej. U około 70% kobiet udaje się uniknąć interwencji chirurgicznej, dzięki samoistnemu wchłonięciu.

Dlatego należy w dalszym ciągu pozostać pod opieką ginekologą i według jego zaleceń monitorować sytuację.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat ciąży pozamacicznej.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!