Czy ciąża rozwija się prawidłowo?

Witam, jestem w ciąży, jak na razie nie wiem, w którym tygodniu i czy wszystko jest OK z moją ciążą. Miałam dwa badania usg i na ostatnim wczoraj lekarz stwierdził, że rozmiar zarodka nie jest odpowiedni na 8 tydzień. Powiedział mi, że mogą być dwie opcje albo ciąża jest wcześniejsza niż myślał, albo zarodek przestał się rozwijać. Na wczorajszym badaniu wyszło GS 1,10cm i CRL 0,33 cm, widzieliśmy pulsowanie na ekranie monitora, ale on stwierdził, że nie wiadomo czy to bicie serca zarodka, czy może moja akcja serca przechodzi na zarodek. Nie posiadam praktycznie żadnych objawów ciąży, ale mam dość ostre skurcze w dole brzucha po lewej stronie. Nie mam żadnego krwawienia. Nie mogę określić, kiedy miałam ostatnią miesiączkę, ponieważ brałam tabletki antykoncepcyjne i nie zwracałam uwagi na takie szczegóły, test zrobiłam 19.12.11 trzy razy. Mam także problemy z PCOS i tarczycą. Ponieważ przebywam w Anglii, wszystko jest utrudnione. Wczoraj byłam w szpitalu, zrobiłam badanie krwi na betaHCG i po długich oczekiwaniach lekarz powiedział mi, że poziom jest dość wysoki - około 20 tyś. i prawdopodobnie jest to ciąża normalna. Bardzo się martwię, proszę o pomoc. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W tej sytuacji, musi się Pani uzbroić w cierpliwość. Rzeczywiście, tak jak powiedział lekarz wykonujący badanie USG, jest zbyt wcześnie, by wyrokować co do losów ciąży. Zarodek jest jeszcze na tyle mały, że czynność serca może być niewidoczna, a termin wystąpienia owulacji i zapłodnienia jest bardzo niepewny. W takich przypadkach, które zresztą zdarzają się nierzadko, konieczne jest ponowne wykonanie badania USG, np. po tygodniu. Można ewentualnie sprawdzić dynamikę wzrostu stężenia betaHCG - jeśli po 48 wzrost wynosi co najmniej 66%, to najprawdopodobniej ciąża rozwija się prawidłowo. Na Pani miejscu, biorąc pod uwagę utrudniony dostęp do lekarza w Pani warunkach, poczekałabym spokojnie co najmniej 7 dni, aż do kolejnego badania USG, które wiele wyjaśni. Ze względu na chorobę tarczycy, będzie Pani musiała uzyskać też konsultację endokrynologiczną, najlepiej jak najwcześniej podczas ciąży.
Pobolewanie w podbrzuszu czy w pachwinach w okresie ciąży jest normalne i zazwyczaj nie świadczy o żadnym zagrożeniu dla ciąży, jeśli nie towarzyszy mu obfite krwawienie z dróg rodnych.

Pozdrawiam serdecznie!