Czy ciąża wywiera duży wpływ na ból kręgosłupa?

Witam. Mam 24 lata i nigdy wcześniej nie miałam problemów z kręgosłupem. W 2009 roku urodziłam swoje pierwsze dziecko i od tego czasu zaczęły się moje problemy. W ciąży bardzo przytyłam, więc obciążenie mojego kręgosłupa było bardzo duże. Od tego czasu miałam częste bóle kręgosłupa, na początku obejmujące tylko odcinek lędźwiowy. Zrobiłam więc zdjęcie RTG odcinka L-S, w którym wyszła mi skolioza lewostronna. Ból na początku lokalizował się tylko w dolnym odcinku, ale w niedługim czasie zaczął dotyczyć odcinka Th, a na końcu dotykał też odcinka szyjnego. Co mnie zastanawiało to to, że dotyczył jedynie lewej strony. Po jakimś czasie ból zaczął promieniować mi z odcinka lędżwiowego do lewej kończyny dolnej, na początku do strony tylnej uda, następnie do strony przyśrodkowej uda. Ortopeda określił to jako rwę udową, zaniepokoił się promieniowaniem bólu do ud i wysłał mnie na rezonans magnetyczny, którego wynik zamieszczam poniżej: Sygnał RF T2-zależnych z tarczmiędzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa zachowany. Cechy prawobocznej skoliozy lędźwiowej. Na poziomach L3-L4 i w mniejszym stopniu L5-S1 zaznaczone cechy koncentrycznych wypuklin pierścieni włoknistych tarcz międzykręgowych - "bulging discs". Zmianom tym towarzyszy nieznaczna osteofitoza krawędzi trzonów oraz artroza w stawach międzykręgowych z pogrubieniem więzadeł żółtych. W zakresie pogranicza Th-L widoczne drobne guzki Schmorla. Innych zmian w obrębie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i strukturach kanału kręgowego badniem MR nie stwierdza się. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych zlokalizowany na poziomie L1. Nic końcowa ufiksowana prawidłowo. Wizytę u ortopedy mam dopiero za miesiąc, więc chciałabym skonsultować ją szybciej z kimś kompetentnym, gdyż mam następny problem. Okazało się, że jestem po raz drugi w ciąży (8. tydz.) i bóle kręgosłupa dają mi się strasznie we znaki. Każde podnoszenie dziecka lub nawet lekkiego ciężaru sprawia mi ból, nie mówiąc już o kikluminutowym siedzeniu, staniu, a szczególnie pochylaniu się. Rano, gdy wstaję z łóżka ból jest bardzo silny i dotyczy różnych odcinków kręgosłupa. Niekiedy boli mnie tylko jeden odcinek, a niekiedy cały kręgosłup. Kika dni temu ból promieniował mi z L-S do kolana, usiadłam więc i nagle poczułam, jakby po zewnętrznej stronie stawu kolanowego coś mi strzeliło. Od tej pory do dziś podczas chodzenia odczuwam jakby coś nie tak działo się z moim kolanem. Oprócz tego zaczął dolegać mi straszny ból któregoś z kręgów krzyżowych. Dodam, że choruję na niedoczynność tarczycy, a choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa lubią choroby tarczycy. Jestem bardzo zaniepokojona stanem swego kręgosłupa, gdyż wiem, że w czasie ciąży różne deformacje kręgosłupa pogłębiają się. Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Niestety dolegliwości bólowe kręgosłupa zwykle w ciąży nasilają się. Jeśli ma Pani teraz zaostrzenie objawów bólowych to niewielka jest szansa na to, że w ciąży te objawy ustąpią. Badanie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa wykazało nieprawidłowe skrzywienie kręgosłupa, niedużego stopnia zmiany zwyrodnieniowe oraz guzki Schmorla, świadczące o przebytej chorobie Scheuermanna (jest to zniekształcenie kości powstające w wieku młodzieńczym). Taki obraz jak najbardziej może odpowiadać, za opisywane przez Panią objawy.

Ponadto obecnie nie powinna Pani przyjmować leków przeciwbólowych (ze względu na ciążę). Rehabilitacja w ciąży też ma ograniczone możliwości. Powinna Pani unikać wysiłku fizycznego, prowadzić oszczędzający tryb życia, nie schylać się, tylko kucać, nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia.