Czy coś mi dolega i jak uodpornić się na stres?

Jestem 16-letnią dziewczyną. Nie potrafię sobie poradzić ze stresem. Stres mnie paraliżuje. Na samą myśl o odpowiedzi w szkole przy tablicy robi mi się słabo. Gdy czuję na sobie spojrzenia innych, zaczynają mi się pocić ręce. Często, gdy dłużej stoję, robi mi się słabo, zaczyna kołatać mi serce i czuję napady gorąca. Boli mnie często brzuch. Od czasu do czasu, gdy chcę się poruszyć, odczuwam silny ból umiejscowiony w klatce piersiowej, nie mogę ruszać rękama. Nie mogę usiedzieć spokojnie, muszę coś przewracać w ręce albo nerwowo ruszać nogą. Denerwuję się, gdyż nie potrafię zapanować nad emocjami. Nie potrafię się wyciszyć. Chciałabym wiedzieć, czy coś mi dolega i jak uodpornić się na stres?
KOBIETA ponad rok temu

Jak radzić sobie ze stresem?

Witam!

Zgłaszane dolegliwości mogą być skutkiem przeciążnia stresem. Przeżywany lęk, napięcie może objawiać się napięciowymi bólami głowy, mięśni, bezsennością, bólami w klatce piersiowej, brzucha, biegunką. Na stres można oddziaływać na dwa sposoby: na objawy oraz przyczyny.

Działanie na objawy to trening relaksacyjny. Umiejętność relaksacji nie jest cechą wrodzoną - trzeba się jej nauczyć i często powtarzać, aby dojść do wprawy i odnosić z niego korzyści.

Trening relaksacyjny może polegać na technikach wyobrażeniowych. Przy odpowiedniej muzyce należy wówczas starać się dokładnie wyobrazić przyjemne, odprężające sceny. Obecnie w internecie można nabyć wiele płyt z muzyką relaksacyjną oraz odpowiednim instruktażem.

Drugi rodzaj relaksacji opiera się na technikach napinania, a następnie rozluźniania kolejnych grup mięśni. W ten sposób można "przeskanować" ciało, począwszy od mięśni czoła, po mięśnie dłoni i stóp. Ten trening można łatwo zastosować w wielu miejscach, pomaga rozluźnić ciało i odwrócić uwagę od nieprzyjemnych bodźców.

Mogę polecić Ci również książkę z płytą "Trening autogeniczny" Valerio Abisetti, zawierającą dokładny opis relaksacji.

Drugim ważnym aspektem jest źródło stresu: tu pomocna jest psychoterapia, która umożliwia odkrycie przyczyny lęku. W tym celu polecam wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty