Czy coś mi dolega i jak uodpornić się na stres?

Jestem 16-letnią dziewczyną. Nie potrafię sobie poradzić ze stresem. Stres mnie paraliżuje. Na samą myśl o odpowiedzi w szkole przy tablicy robi mi się słabo. Gdy czuję na sobie spojrzenia innych, zaczynają mi się pocić ręce. Często, gdy dłużej stoję, robi mi się słabo, zaczyna kołatać mi serce i czuję napady gorąca. Boli mnie często brzuch. Od czasu do czasu, gdy chcę się poruszyć, odczuwam silny ból umiejscowiony w klatce piersiowej, nie mogę ruszać rękama. Nie mogę usiedzieć spokojnie, muszę coś przewracać w ręce albo nerwowo ruszać nogą. Denerwuję się, gdyż nie potrafię zapanować nad emocjami. Nie potrafię się wyciszyć. Chciałabym wiedzieć, czy coś mi dolega i jak uodpornić się na stres?
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zgłaszane dolegliwości mogą być skutkiem przeciążnia stresem. Przeżywany lęk, napięcie może objawiać się napięciowymi bólami głowy, mięśni, bezsennością, bólami w klatce piersiowej, brzucha, biegunką. Na stres można oddziaływać na dwa sposoby: na objawy oraz przyczyny.

Działanie na objawy to trening relaksacyjny. Umiejętność relaksacji nie jest cechą wrodzoną - trzeba się jej nauczyć i często powtarzać, aby dojść do wprawy i odnosić z niego korzyści.

Trening relaksacyjny może polegać na technikach wyobrażeniowych. Przy odpowiedniej muzyce należy wówczas starać się dokładnie wyobrazić przyjemne, odprężające sceny. Obecnie w internecie można nabyć wiele płyt z muzyką relaksacyjną oraz odpowiednim instruktażem.

Drugi rodzaj relaksacji opiera się na technikach napinania, a następnie rozluźniania kolejnych grup mięśni. W ten sposób można "przeskanować" ciało, począwszy od mięśni czoła, po mięśnie dłoni i stóp. Ten trening można łatwo zastosować w wielu miejscach, pomaga rozluźnić ciało i odwrócić uwagę od nieprzyjemnych bodźców.

Mogę polecić Ci również książkę z płytą "Trening autogeniczny" Valerio Abisetti, zawierającą dokładny opis relaksacji.

Drugim ważnym aspektem jest źródło stresu: tu pomocna jest psychoterapia, która umożliwia odkrycie przyczyny lęku. W tym celu polecam wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.

Z pozdrowieniami