Czy coś mi jest?

Witam. Mam 33 lata, sporą niedowagę (pomimo że nigdy się nie odchudzałam), od ponad 6 miesięcy przyjmowałam witaminę B12, kwas foliowy oraz tran. Około 14 dni przed badaniem przerwałam przyjmowanie tych suplementów. W morfologii wyszedł RBC 4,15 oraz MXD 14,2, pozostałe wskaźniki w normie. Nie ma przesłanek zewnętrznych do obniżonej wysokości RBC, ostatnio nie chorowałam, nie było żadnych krwawień. Nie wiem, co się ze mną dzieje, jestem osłabiona, czuję, że moje mięśnie nagle osłabły (w bardzo krótkim okresie czasu), od kiedy pamiętam mam problemy z przybraniem na wadze oraz bardzo niskie ciśnienie krwi (podobno taka moja uroda :) ). Natomiast niepokoi mnie też, że cały czas jest mi zimno w porównaniu z innymi osobami, moje odczuwanie temperatury jest kilkukrotnie niższe, np. bluzkę z krótkim rękawkiem zakładam przy temperaturach powyżej 34 stopni. Nie wiem, czy ma coś to wspólnego z wynikiem morfologii. Czy może Pan zasugerować, co mogę zrobić, ew. czy wykonać jakieś dodatkowe badania, które naprowadzą lekarza POZ, jak zmienić tę sytuację? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Proponowałabym powtórzyć badania krwi w innym laboratorium, aby porównać wyniki. Jeżeli niski poziom erytrocytów się potwierdzi, można poszerzyć diagnostykę. Analizując objawy, o jakich Pani pisze, można podejrzewać anemię. Warto jednak podkreślić, iż w przypadku anemii obniżony jest głównie poziom hemoglobiny oraz zmienia się wielkość krwinki. Warto byłoby skontrolować u Pani poziom witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza. Przyczyn anemii może być wiele, niekoniecznie łatwo uchwytnych, np. krwawienie wewnętrzne, do przewodu pokarmowego. Przy takim podejrzeniu bada się kał na krew utajoną. Proszę udać się do lekarza rodzinnego, który po ocenie Pani stanu klinicznego i analizie wyników badań, zaleci dalsze postępowanie.