Czy cukrzyca jest dziedziczna?

Dzień dobry zgłaszam z takim problemem mam 23 lata jestem chory jestem upośledzony i choruje na serce przez ostatni miesiąc mierzyłem sobie cukier a średni cukier mi wynosi 150 mój dziadek choruje na cukrzycę czy ta choroba może być dziedziczna

Genetyka cukrzycy t2 jest bardzo złożonym zagadnieniem. Dla Pana jako pacjenta wystarczająca jest informacja, ze można dziedziczyć skłonność do choroby a nie samą chorobe ( w dużym uproszczeniu). Bardziej martwią mnie jednak Pańskie wartości kontroli glukozy. Wymagają weryfikacji lekarskiej.