Czy ćwiczenia 3 razy w tygodniu wystarczą, aby zdrowo schudnąć?

Witam. Mam 12 lat, ważę 50 kg i mam 158 cm wzrostu. Jestem dziewczyną. Ćwiczę 3 razy w tygodniu, jeżdzę na rowerze, trochę biegam i robię ćwiczenia na mięśnie brzucha. Podejmowałam próby odchudzania dietą 1000 kcal, lecz nie przynosiła efektów. W mojej rodzinie nikt nie ma nadwagi. Mój przykładowy jadłospis to np.: -śniadanie: bułka razowa z masłem i dżemem brzoskwiniowym, -drugie śniadanie: jogurt truskawkowy 50g, -obiad: zupa pomidorowa z ryżem i chude mięso -podwieczorek: owoc lub warzywo -kolacja: jajecznica na maśle lub naleśniki z dżemem. Nie choruję na choroby przewlekłe. Nie mogę schudnąć. Mam 74 cm w pasie i 78 cm w biodrach. Nie wiem już co robić. Wstydzę się siebie i swojego ciała. Proszę o pomoc!

Witam serdecznie,

przede wszystkim nie powinnaś się odchudzać, ponieważ Twoja masa ciała jest w normie (BMI wynosi 20 i odpowiada wartości poniżej 75 centyla). Po drugie, odchudzając się drastycznymi dietami np. 1000 kcal możesz rozregulować metabolizm, spowolnić przemianę materii i w konsekwencji mieć problemy z nadwagą i efektem jo-jo, nie mówiąc już o tym, że odchudzanie w wieku dorastania może zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

Uprawiaj nadal sport i wykonuj ćwiczenia na mięśnie brzucha, które wyszczuplają sylwetkę. Z wiekiem proporcje ciała zmieniają się i z pewnością naturalnie wyszczuplejesz, jeśli oczywiście będziesz nadal aktywna ruchowo i będziesz zdrowo się odżywiała.

Zasady prawidłowego odżywiania przedstawia piramida żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Spróbuj ograniczyć ilość cukru w diecie, np. do kanapki zamiast dżemu zjedz chudą wędlinę lub twaróg, zamiast jogurtu owocowego zjedz jogurt naturalny z dodatkiem owoców lub koktajl mleczy z owoców i maślanki, pieczone jabłko lub suszone owoce. Staraj się nie jadać zbyt często potraw mącznych typu naleśniki, czy pierogi. Jedz więcej warzyw i owoców, produktów z pełnego ziarna, ryb i chudego mięsa.

Pozdrawiam