Czy ćwiczenie mięśni Kegla zmniejsza ryzyko raka prostaty?

Witam! W Internecie (głównie na stronach anglojęzycznych) można znaleźć wiele informacji na temat tego, że ćwiczenie mięśni Kegla jest prozdrowotne, m.in. zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty. Czy taki stan jest faktyczny? Chciałbym poznać opinię lekarza na ten temat, ponieważ z jakością artykułów w sieci różnie bywa.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Ćwiczenie mięśni Kegla raczej nie zapobiegają wystąpieniu raka prostaty.
W profilaktyce raka prostaty wymienia się najczęściej dietę, jak i przyjmowanie witamin.

Niestety cały czas nie jest znana bezpośrednia przyczyna powstawania nowotworu stercza, dlatego też ciężko wdrożyć działania profilaktyczne.

Jeżeli chodzi o mięśnie Kegla, to zaleca się je ćwiczyć pacjentom po usunięciu prostaty. Wzmacniają one mięśnie dna miednicy, a co za tym idzie pozwalają szybciej zregenerować funkcję pęcherza i uporać się z problemem nietrzymania moczu, który często pojawia się jako powikłanie po zabiegu.

Pozdrawiam!