Czy cytomegalia może mieć wpływ na poronienia?

Mam 28 lat i jestem po dwóch poronieniach. Pierwsze poronienie było jak miałam 26 lat - 9 tydzień, rozwój płodu zatrzymał się na 6 tygodniu. Przeprowadzono u mnie zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy. Drugie poronienie nastąpiło 2 miesiące temu - podobna sytuacja, 10 tydzień ciąży, rozwój płodu zatrzymał się na 7 tygodniu. Znowu zrobiono u mnie zabieg. Lekarz ginekolog zlecił zrobienie badań. Dziś odebrałam wyniki. Toksoplazmoza i chlamydia dwa wyniki IgG i IgM ujemne. Natomiast Cytomegalia IgG dodatni 140,9 u/ml a IgM ujemny 0,13 COI. Jak mam interpretować ten wynik? Czy to mogło być przyczyną poronień? Nie choruję na żadne przewlekłe choroby, również nie biorę żadnych leków. Ogóle badania krwi i moczu dobre. Proszę o odpowiedź, ponieważ wizytę u swojego lekarza ginekologa mam dopiero za 2 tygodnie. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik nie jest niepokojący. Świadczy on jedynie o tym, że miała Pani w przeszłości kontakt z wirusem cytomegalii (jak zresztą duża część społeczeństwa). Dla rozwijającego się płodu niebezpieczne jest pierwotne, świeże zakażenie matki w czasie ciąży. Stąd cytomegalowirus nie zagraża Pani przyszłym ciążom. Z dużym prawdopodobieństwem można także powiedzieć, że wirus nie był przyczyną przebytych przez Panią w odstępie dwóch lat poronień.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.