Czy czekolada pomaga w depresji?

Witam!!! W czekoladzie są endorfiny odpowiedzialne za szczęście, a w depresji to chyba jest pomocne w odczuwaniu radości z życia. Moja siostra ma depresję związaną z porą roku. Nie chce przyjmować antydepresantów, ponieważ nie chce już żyć, poza tym ma chorobę serca i nie może go obciążać lekami, bo te, które przyjmuje, mogą powodować interakcje z antydepresantami. Jest teraz lepiej, bo jest pogodnie i wychodzi na słońce już od kilku dni. Martwi mnie to, że jak będzie pochmurno, to znowu będzie przygnębiona i pozbawiona radości życia. Proponować jej chcę chociaż jedną tabliczkę czekolady na dwa dni czy jakieś musli czekoladowe. Najpierw chcę się poradzić, czy to pomoże, a nie zaszkodzi. Ona ją lubi i na pewno nie przybędzie na wadze - ma dość szybki metabolizm, potrafi 3 czekolady zjeść w ciągu jednego dnia i nie przytyje. Czy czekolada pomoże 17-letniej siostrze? Jest może jakiś inny sposób na tę rozpoznaną przez lekarza (jednak nic nie zrobił, by jej pomóc) depresję? Pozdrawiam i czekam na możliwie szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Czekolada (gorzka) wzmaga wydzielanie się endorfin, zawiera również magnez, który zwiększa odporność na stres i przeciążenie psychiczne. Zjedzenie czekolady może poprawić samopoczucie, ale nieznacznie i u osoby zdrowej. Osoba chora na depresję wymaga leczenia farmakologicznego. Ani czekolada, ani inne specyfiki naturalne, typu reklamowanych preparatów z dziurawca, nie zastąpią konsultacji z lekarzem, leków oraz psychoterapii.

Spacery na świeżym powietrzu, słońce, właściwa dieta na pewno nie zaszkodzą, a przy okazji podniosą samopoczucie Twojej siostry, ale nie zastąpią leczenia. Dlatego namów siostrę na wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego. Lekarz psychiatra na pewno zaleci takie leki, które nie będa kolidowały z tymi, które obecnie bierze Twoja siostra. Może się również okazać, że farmakoterapia nie jest potrzebna, a Twojej siostrze pomogą sesje z psychoterapeutą. O tym jednak zadecydować może jedynie lekarz psychiatra, dlatego namawiam na udanie się na taką wizytę.

Pozdrawiam ciepło