Czy depresja ustępuje?

Lekarz prawdopodobnie zdiagnozowała depresję. Prawdopodobnie, bo stan, w którym byłam nie pozwolił mi się o to zapytać, a także sugerują tę chorobę leki. Choroba dopadła mnie podczas długiego wyjazdu na praktyki poza dom. Po powrocie do domu objawy ustąpiły. Czy jest to możliwe? Czy depresja może występować w konkretnych warunkach, a po zmianie sytuacji już nie?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Warto byłoby na ten temat porozmawiać z psychologiem i dojść do przyczyny wystąpienia lęku oraz innych objawów towarzyszących epizodowi depresyjnemu. Czy to depresja? Trudno stwierdzić na podstawie Pani listu, mamy za mało informacji na temat obrazu zaburzenia. Tak czy inaczej, powinna Pani udać się do kompetentnego lekarza, który wytłumaczy Pani przyczyny pojawienia się tego stanu i wyjaśni postawioną diagnozę. Proponuję udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego lub umówić się na prywatną wizytę u psychiatry i psychologa.

Naprawdę różne mogą być czynniki pojawienia się takiego stanu podczas wyjazdu, ale jeśli po powrocie wszystko wróciło do normy, jest duża szansa, że z pomocą psychologa uda się odnaleźć problem-przyczynę i go rozwiązać.

Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!