Czy dieta 1000 kalorii jest zdrowa i skuteczna?

Witam.Co robić żeby schudnąć? Ważę 53,5 kg przy wzroście 1,56. Jaką dietę mam stosować? Ile kalorii mam spożywać? Jestem aktywna fizycznie.Poza tym jem dużo ryb, ale nie jem mięsa. Chcę osiągnąć wagę 50 kg bez efektu jojo.Ile musiałaby trwać zdrowa dieta? Myślałam o diecie 1000 kalorii. Czy to dobry wybór? Co zrobić aby przetrwać tak niskokaloryczną dietę? Czy jest ona zdrowa? Bardzo chciałabym schudnąć w 1-2 miesiące(październik lub środek września) te 3 i pół kg.Czy to możliwe?Proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Trudno określić kaloryczność bez danych o wieku, jednak zdecydowanie dieta 1000kcal to za mało - takie diety są niedoborowe i prowadzą do efektu jo-jo.
Radziłabym raczej wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Przy deklarowanej wysokiej aktywności fizycznej i wprowadzeniu powyższych zaleceń, możliwa będzie stopniowa utrata masy ciała.Najzdrowsze tempo to ok 0,5kg/ tydz.

Witam,
Pani masa ciała jest idealna. [Wzór na idealną masę ciała wg Lorentza = wzrost (cm) – 100 – (wzrost (cm) – 150/2)]. Diety ubogoenergetyczne (m. in. dieta 1000 kcal) wskazane są u osób z nadwagą, otyłością oraz u rekonwalescentów w czasie przechodzenia do diety normokalorycznej. Diety takie oprócz obniżonej kaloryczności powinny zawierać odpowiednią ilość białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych, tak by nie dopuścić do niedoborów żywieniowych. Dieta odchudzająca powinna być ustalona indywidualnie dla danej osoby. Prawidłowo powinno się na takiej diecie chudnąć od 0,5 do 1kg na tydzień.
Według mnie Powinna Pani bardziej skoncentrować się na wartości odżywczej Pani diety i jakości posiłków, a nie jedynie na kaloriach i przede wszystkim być aktywną fizycznie (Światowa Organizacja Zdrowia dla młodych ludzi zaleca godzinę dziennie umiarkowanego wysiłku fizycznego, a dla osób po 50 roku życia niezbędne minimum to ruch 3 x w tygodniu po 30 minut przy tętnie 130 uderzeń na minutę). Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, sylwetkę i wpływa dobroczynnie na cały organizm. Ponadto zalecam stosowanie się do zasad żywienia określonych w nowej piramidzie żywienia. Poniżej 11 zasad zdrowego żywienia wg Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie:
1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.
3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii).
4. Spożywaj codziennie, co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.
5. Mięso spożywaj z umiarem.
6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.
8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
9. Ograniczaj spożycie soli.
10. Pij wystarczającą ilość wody.
11. Unikaj alkoholu.
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń