Czy dieta cukrzycowa na tydzień przed badaniem na obciążenie 75 g glukozy fałszuje wynik badania?

Witam, obecnie jestem w 24 tygodniu ciąży, mam 26 lat. Przed ciążą ważyłam 54,5 kg, obecnie ważę 61,3 kg. W 23 tygodniu miałam robiony test obciążenia glukozą 50 g, który pokazał wysoki wynik (177). Nie skierowano mnie od razu na kolejne badanie z obciążeniem 75 g glukozy, dopiero po tygodniu przy okazji kolejnej wizyty lekarskiej. Przez ten tydzień starałam się jeść to, co zalecane jest w przypadku cukrzycy ciążowej. Badanie pokazało prawidłowe wyniki. Dodam jeszcze, że ostatni posiłek, małą kromkę chleba z chudą szynką, zjadłam o 22:00 przed snem, a 1. pobór krwi nastąpił o godz. 7:30. Czy zarówno dieta, którą zaczęłam stosować, jak i fakt, że nie minęło 12 godzin od ostatniego posiłku wpłynęły na wynik testu? Dziękuję za odpowiedź. Kinga, Warszawa

Lek. Sebastian Kuliński

Witam,

jest bardzo prawdopodobne, że zastosowana przez Panią dieta wpłynęła na wynik badania. W celu wiarygodniejszej oceny Pani gospodarki węglowodanowej powinna Pani przed badaniem stosować w miarę "normalną" dietę.

Powinna Pani poinformować swojego lekarza o zastosowanej modyfikacji diety przed badaniem. Być może potrzebne będzie powtórzenie badania.