Czy długi cykl miesiączkowy jest przyczyną do obaw, jeśli jest regularny?

Zacznę od tego, że nie jestem zwolenniczka używania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych i nigdy nie używałam żadnych tabletek. Mój cykl miesiączkowy przed rozpoczęciem życia seksualnego trwał ok. 36 dni, a później ok. 41 dni i zawsze jest on regularny. Nigdy nie odczuwałam jakichkolwiek bóli i nie miałam plamień przed czy po okresie, a jedynie czasami pojawiają się niewielkie bóle w ciągu pierwszych dwóch dni miesiączki ( pojawia się czasem parę pryszczy na kilka dni przed). Nie miałam też żadnej infekcji dróg rodnych i nie mam bólu piersi przed okresem. Tak mam od zawsze i nie wiem czy jest to powód do zmartwień, bo podobno cykl dłuższy niż 28 dni jest nieprawidłowością.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Prawidłowy cykl menstruacyjny najczęściej trwa 28 dni (nie powinien jednak trwać dłużej niż 35 dni i krócej niż 25 dni) i jest to czas między jednym a drugim krwawieniem, przy czym pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień krwawienia a ostatnim dniem cyklu ostatni dzień przed krwawieniem.
Oznacza to, że jeżeli cykl trwa od 36 do nawet 60 dni, wówczas mówimy o zbyt długim (przedłużonym) cyklu. W zasadzie, nawet jeśli jest regularny, zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Jest to podyktowane faktem, że wśród przyczyn cykli przedłużonych mogą znajdować się liczne zaburzenia hormonalne. Proszę zatem skierować się do specjalisty ginekologa, który oceni stan Pani zdrowia oraz ewentualnie podejmie właściwe kroki diagnostyczne i lecznicze.