Czy dobrze zrobiłam skracając przerwę w przyjmowaniu tabletek?

Witam. Mam 19 lat i biorę tabletki antykoncepcyjne przez 2 miesiące, z moich obliczeń miesiączka wypadałaby mi w Sylwestra, więc chciałam ją ''zastopować'' przez przyjmowanie tabletek bez tzw. tygodnia przerwy. Okazało się że skończyły mi się tabletki i w poniedziałek i wtorek nie przyjmowałam tabletek. Wzięłam dopiero w środę mając nadzieję, że uda mi się zatrzymać miesiączkę do piątku (Sylwestra). Niestety, mam już miesiączkę od środy, czyli to jest 9 dni (zwykle trwa ona 3-4 dni). Na początku była słaba, teraz boli mnie podbrzusze i jest coraz obfitsza. Dodam, że ciągle przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z tego co zrozumiałam, "przedłużyła" Pani poprzednie opakowanie tabletek i skróciła przerwę do 2 dni. Takie manipulacje nie zmniejszają wprawdzie skuteczności antykoncepcyjnej tabletek, ale sprzyjają pojawianiu się nieprzewidzianych krwawień i plamień z dróg rodnych. Dodatkowo, tego typu plamienia często występują w trakcie przyjmowania pierwszych kilku opakowań. Pozostaje Pani spokojnie odczekać, krwawienie z pewnością niedługo się skończy.

Pozdrawiam serdecznie!