Czy doskwiera mi nerwica?

W listopadzie 2009 r., wracając do Polski z zagranicy, złapał mnie ból głowy, ręce zaczęły mi się trząść, czułem się pobudzony i wylądowałem w szpitalu niemieckim, zrobili mi tam ekg i zmierzyli ciśnienie, wszystko było ok. Niemiecki lekarz powiedział, że może to być z przemęczenia gdyż od rana pracowałem, a po pracy zjadłem kolację i wsiadłem w auto by wrócić do domu. Jednak po odpoczynku nic nie przeszło, cały czas bolała mnie głowa z czego później (kilka tygodni) doszedł ból oczu, lekkie osłabienie w nogach, suchość w gardle tak jak i ból w nim. Zrobiłem morfologię, ekg, bylem u okulisty, rezonans magnetyczny i nic, tarczyca w normie. Dodam, że strasznie boli mnie gardło długi okres i czuję dyskomfort w ustach, powiększone liczne węzły chłonne na szyi. Bylem u psychiatry - przepisał mi lek z grupy SSRI, pobrałem 2 lub 3 miesiące, ale nic nie przechodziło, obecnie jestem na tabletkach o innym mechanizmie działania i też zbytnio poprawy lepszej nie mam. Nie wiem co robić ostatnie wyniki krwi pokazały lekko podniesione limfocyty bazofile i monocyty, ob w normie.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Niespecyficzne dolegliwości somatyczne, których nie można wyjaśnić obecnością konkretnej choroby cielesnej mogą być objawem depresji lub zaburzeń lękowych. Depresja, lęk, przepracowanie to również czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia napięciowych bólów głowy. W napięciowych bólach głowy ból może promieniować do oczodołów. Suchość w ustach jest niespecyficznym objawem, który może wynikać z przeżywanego napięcia, a obecnie również może być skutkiem ubocznym stosowanego leku.

Nie zawsze udaje się dobrać skuteczny lek przeciwdepresyjny za pierwszym razem - możliwe, że obecna kuracja przyniesie efekty, jeśli poczeka Pan jeszcze kilka tygodni.
W zaburzeniach depresyjno-lękowych, oprócz leków, zaleca się jednoczesną psychoterapię, w szczególności poznawczo-behawioralną. Jej efekty w leczeniu tego typu zaburzeń zostały potwierdzone szeregiem badań naukowych.

Serdecznie pozdrawiam