Czy dwa dni po miesiączce można zajść w ciążę?

Dzień dobry, Od końca mojej przedostatniej miesiączki do ostatniej minęło 21 dni. Teraz ostatnia miesiączka trwała 6 dni.Jestem 2 dni po miesiączce, czy mogę zajść w ciąże? Planujemy dziecko i bardzo nam zależy, aby je mieć. Nie wiem więc, czy dwa dni po miesiączce to w ogóle jakiś racjonalny termin na zapłodnienie. Kiedy przypadają dni najbardziej płodne? Kiedy są największe szanse na zapłodnienie? Czy można to stwierdzić wiedząc, że cykl trwa 21 dni? Czy możecie państwo podać konkretną ilość dni po miesiączce, która jest możliwa do zapłodnienia? Staramy się już od dłuższego czasu, ale póki co bez rezultatów. Może sama źle obliczam dni przypadające na owulację. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zajście w ciążę dwa dni po zakończeniu krwawienia miesięcznego nie jest wykluczone. Zwykle dni płodne przypadają na okres około trzech dni przed i czterech dni po owulacji. Owulacja zaś przy regularnych cyklach odbywa się w czternastym dniu.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

ogólnie w określaniu momentu, kiedy to istnieją największe szanse na wystąpienie zapłodnienia, największe znaczenie ma określenie, kiedy to pojawia się owulacja (czyli uwolnienie z jajnika, gotowej do zapłodnienia, komórki jajowej). Typowo, przy regularnych cyklach miesiączkowych, do owulacji dochodzi około 14 dnia cyklu.

Różne źródła podają odmienne informacje na ten temat, aczkolwiek największe szanse na zapłodnienie występują wtedy, kiedy do stosunku płciowego dojdzie około 3-4 dni przed owulacją lub 3-4 dni po owulacji. Istnienie takiej zależności związane jest zarówno z długością przeżycia uwolnionej z jajnika komórki jajowej, ale i z tym, jak długo w kobiecych drogach rodnych mogą przeżywać gotowe do zapłodnienia plemniki.

Szkoda, że nie podała Pani swojego wieku ani tego, jak długo stara się Pani (niestety bezskutecznie) ze swoim partnerem o dziecko. Posiadając takie informacje można by wysunąć jakieś sugestie dotyczące tego, jakie ewentualnie badania powinniście Państwo u siebie wykonać. Ogólnie diagnostyka zaburzeń płodności wskazana jest wtedy, kiedy dana para nie może zajść w ciążę mimo podejmowania regularnych (to jest 3-4 razy w tygodniu) stosunków płciowych przez okres sięgający 12 miesięcy. Kryteria te czasami bywają inne (taka sytuacja dotyczy chociażby pacjentek po 35. roku życia).

Jeżeli obawia się Pani, że problemy z zajściem w ciążę wynikają u Pani z jakichś przyczyn zdrowotnych, to najkorzystniej byłoby, gdyby skonsultowała się Pani z ginekologiem.