Czy dysplazja jest uleczalna?

Dotyczy pytania 6489. Czy dysplazje można wyleczyć w 100%? Czy to, że ją mam teraz znaczy, że na pewno będę miała raka szyjki? Jestem zdruzgotana, proszę napisać mi coś optymistycznego, bo zwariuję. Ja ma 34 lata i dzieci małe, i 40 mam nie dożyć?

Witam! Proszę się nie obawiać - zmiany typu neoplazji sródnabłonkowej szyjki nie są zmianami nowotworowymi. CIN, czyli neoplazja śródnabłonkowa szyjki, to nieprawidłowe komórki, które mogą sprzyjać powstaniu nowotworu szyjki macicy. CIN dzielimy na trzy typy: CIN I - czyli zmiany łagodne, które zwykle cofają się samoistnie (w 50% przypadków w ciągu roku). Postępowanie w tym przypadku polega na obserwacji i regularnym badaniu. CIN II -, czyli zmiany średniego stopnia, które w 30% przypadków cofają się samorzutnie, ale stwarzają większe ryzyko. Nieleczone w ciągu 10-15 lat mogą przekształcić się w nowotwór - dlatego też interwencję stosuje się już na początku. Laserowe usunięcie zmiany, bądź kriokoagulacja zmiany na tym etapie oraz regularna kontrola ginekologiczna w późniejszym stanowi ochronę przed wystąpieniem nowotworu szyjki macicy. Wykonywanie badań cytologicznych pozwala wykryć nieprawidłowe zmiany już na wczesnym etapie. Interwencja w takim momencie w dużym stopniu zabezpiecza przez chorobą nowotworową. Pozdrawiam serdecznie!