Czy dziecko z autyzmem powinno mieć młodsze rodzeństwo?

Jestem mamą 4-letniej dziewczynki z autyzmem. Dziecko nie jest agresywne i nie przejawia trudnych zachowań. Jednak nie mówi i unika rówieśników, chociaż chodzi do przedszkola integracyjnego. Dużo z nią pracujemy i zastanawiam się tylko, czy nie byłoby lepiej dla jej rozwoju, gdyby miała rodzeństwo, ponieważ teraz jest jedynaczką. W grę wchodzi tylko młodszy brat lub siostra. Z drugiej strony jednak obawiam się, czy nadal będę miała dla niej wystarczająco dużo czasu na terapię, no i jak ona przyjmie małe dziecko.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zadała Pani trudne pytanie, na które bardzo trudno odpowiedzieć postronnej osobie:) Nie ma dostępnej, naukowej literatury,  poświęconej badaniom wpływu młodszego lub starszego rodzeństwa na rozwój dziecka z zaburzonym rozowojem.

Z własnego doświadczenia wiem, że większość dzieci z autyzmem posiadających młodsze rodzeństwo zdecydowanie lepiej radzi sobie w sytuacjach społecznych, nie ma na to jednak naukowych dowodów. Trzeba także wziąć również pod uwagę możliwości rozwojowe dziecka - im słabiej funkcjonuje dziecko, tym trudniejszy jest z nim kontakt i słabsze oczekiwane efekty terapii.

Decyzja o kolejnym dziecku powinna należeć wyłącznie do Państwa, bo to, Wy jako rodzice podejmiecie się trudu terapii oraz organizacji dnia.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Decyzja o kolejnym dziecku musi być tylko państwa decyzją, dokładnie przemyślaną. To nie ma być tak, że drugie dziecko po to by pierwsze rozwijało się lepiej. Drugie dziecko będzie potrzebować uwagi tak sami jak pierwsze i odwrotnie. Zawsze są to dodatkowe obowiązki i radości dla rodziców. Poza tym nie wiadomo jak będzie rozwijała się kolejna pociecha więc przy podjęciu takich decyzji trzeba brać pod uwagę wiele okoliczności.
Zawsze dzieci w większych rodzinach wychowują się lepiej jeśli jest jeszcze babcia, dziadek to takie wielopokoleniowe rodziny wpływają bardzo na plus w procesie wychowawczym.
Z pozdrowieniami AM