Czy dzięki siemieniu lnianemu nie będę mieć wrzodów?

Witam mam takie pytanie otóż dostałam zastrzyki na nerwoból, olfen 75 oraz milgamma przez 10 dni, już jest lepiej ale obawiam się o swój żałądek co prawda pije sie mielniane oraz olej rokitnikowy czy mam się czym martwić? proszę o odpowiedź

Lek. Marta Gryszkiewicz

Lek Olfen może podrażniać żołądek i dawać objawy gastryczne. Warto w ramach prewencji w czasie jego stosowania zażywać osłonę - jeden z leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (leki dostępne na receptę).
Siemię lniane może złagodzić objawy podrażnienia błony śluzowej żołądka, jednak nie zapobiegnie chorobie wrzodowej.

W przypadku długotrwałego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. Olfen powinno się osłonowo na błonę śluzową żołądka stosować leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego typu inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol). Takie leki osłonowe powinien przepisać lekarz wprowadzający na dłużej niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki te można też nabyć bez recepty w aptece.