Czy estrogen to to samo co estradiol, estrol i estron?

26 września 2011 otrzymałam dokładną i uspokajającą odpowiedź na moje pytanie od pani dr A. Barchnickiej. Teraz mam bardziej szczegółowe: czy estrogen, estradiol, estrol i estron są tożsame? Bo tak jakoś obiło mi się o uszy, że jeden z nich produkowany jest jedynie przez tkankę tłuszczową. A reszta w małym stopniu przez jajniki. (Po menopauzie, naturalnie). Wtedy musiałabym częściej sprawdzać poziom właśnie tego tłustego hormonu, prawda? Pytam dlatego, że po utyciu po hormonoterapii nie bardzo idzie mi odchudzanie, a mam w tym przecież niezłą wprawę i silną wolę posiadam również. Obiecałam mojemu doktorowi onkologowi, że schudnę do następnej wizyty, żeby jak najmniej estrogenu powstawało z mojego tłuszczu. I nie wiem, czy nie przestraszy się w styczniu mojego wysokiego poziomu estradiolu i czy to będzie moja wina, bo jestem nadal gruba? No, chyba że do stycznia uda mi się zrzucić te 10 kilo :) Niemniej żyję nieco pod presją tego chudnięcia... Proszę uprzejmie o wyjaśnienia, pozdrawiam.

Witam ponownie,

Estrogeny to ogólna nazwa hormonów, do których zalicza się estradiol, estron oraz estriol. Najważniejszym hormonem jest estradiol, który jest wytwarzany głównie w okresie reprodukcyjnym przez jajniki, w niewielkim stopniu powstaje w tkance tłuszczowej oraz korze nadnerczy. Estriol jest hormonem charakterystycznym dla ciąży, a estron jest hormonem wytwarzanym głównie w okresie menopauzy w tkance tłuszczowej. Estron ma działanie znacznie słabsze niż estradiol.

Jak widać więc może Pani wpłynąć na ilość powstającego estronu (przez redukcję wagi), natomiast estradiol tworzy się nadal głównie w jajnikach, więc na jego poziom utrata wagi nie będzie miała raczej wpływu.

Jedynym sposobem żeby schudnąć jest ograniczenie dostarczanych kalorii i koniecznie odpowiedni wysiłek fizyczny (np. 3-4 razy w tyg. co najmniej 30 min, może to być spacer, pływanie itp). Ruch poprawia przemianę materii, sprawia, że szybciej metabolizujemy nadmiar kalorii, więc jest łatwiej schudnąć. Najlepiej jeść 4-5 posiłków dziennie, co 4-5 godz. Warto zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, spożywać więcej ryb, oliwy z oliwek. Koniecznie też zrezygnować z cukru, ograniczyć produkty mączne, białe makarony i biały ryż.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia