Czy faza lutealna jest za krótka?

Dzień dobry!
Zastanawiam się, co się dzieje z moi ciałem. W styczniu odstawiłam tabletki, od lipca staram się o dziecko. Do października wszystko było w porządku, cykle równe, ok. 31-dniowe. W październiku cykl z niewiadomych przyczyn trwał 36(!) dni, gdy okres nadszedł, był bardzo bolesny.
Zaczęłam prowadzić kartę cyklu i mierzenie temperatury. Niby wszystko było ok, ok. 17 dnia miałam owulację (był skok temperatury). Teraz jest 27 dzień cyklu, ja zaczęłam delikatnie plamić.
Nie wiem teraz, czy to początek okresu? Jeśli tak, to czy mam zacząć się martwić, bo to by oznaczało, że moja faza lutealna trwa 9 dni. To chyba za krótko? Czy może pierwszy dzień okresu to pierwszy dzień krwawienia? Ale co by wtedy oznaczało to plamienie?
Dodam, że nadal mam podwyższoną temperaturę (to 9 dzień podwyższonej temperatury). Czy po jednym miesiącu obserwacji mogę wyrokować o długości faz? Słyszałam, że faza lutealna jest zawsze stała.
Liczę bardzo na odpowiedź.
Pozdrawiam,
Ania

Witam serdecznie!
Faktycznie, faza lutealna jest stała i zawsze trwa 14 dni. Wydłużenie lub skrócenie cyklu zależne jest od czasu trwania fazy folikularnej.
Nie można jednak oceniać długości cyklu i wyliczać dni płodnych na obserwacji z jednego miesiąca. Jest to bardzo przybliżone wyliczenie. Do miarodajnych wyników dochodzi się po co najmniej 3 cyklach.
Z kolei jeśli chodzi o Pani plamienie, miesiączki bym raczej nie wykluczała, ze względu na słaby punkt odniesienia w postaci podwyższonej temperatury, która może rosnąć w każdej najmniejszej infekcji czy stanie zapalnym.
Jeżeli jednak, za kilka dni okaże się, że nie było to jedynie plamienie, to przyczyny upatrywałabym w zaburzeniach hormonalnych, co potwierdza owe plamienie na kilka dni przed planowanym okresem oraz wydłużenie poprzedniego cyklu.
Jeżeli planuje Pani zajście w ciążę, sugerowałabym się skontaktować z lekarzem ginekologiem, w celu wyjaśnienia przyczyny krwawienia międzymiesiączkowego.
Pozdrawiam