Czy grupa krwi 0 RhD+ jest rzadko spotykana?

Witam, zrobiłam ostatnio badanie grupy krwi i wyszło mi 0 RhD+. I takie moje pytanie czy mam się czegokolwiek obawiać? Czy moja grupa krwi jest rzadko spotykana, i w razie przetoczenia krwi będę miała problem? Pytam tu, ponieważ w internecie ciężko jest znaleźć jakieś konkretne odpowiedzi. I jeszcze jedno, co sądzą Państwo o diecie pod grupę krwi? Czy jest ona rzeczywiście taka zdrowa, czy to tylko wymysł dietetyków? Trochę się obawiam, że moja grupa krwi jest dość rzadko spotykana i w razie wypadku, operacji, choroby, będę miała problem z otrzymaniem właśnie tej grupy krwi. Czy mam powód się martwić? Z góry dziękuję wszystkim specjalistom za odpowiedzi.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

ogólnie grupa krwi 0 RhD+ to zasadniczo grupa krwi jak każda inna – nie ma Pani powodów do niepokoju. Taka grupa krwi oznacza, że na Pani erytrocytach (czerwonych krwinkach) nie ma antygenów ani grupy krwi A, ani antygenów grupy krwi B. Obecny jest u Pani na erytrocytach z kolei czynnik D, czyli ten antygen, przez który rozpoznana została u Pani grupa krwi Rh+. W związku z posiadaną przez Panią grupą krwi w surowicy krwi posiada Pani przeciwciała przeciwko antygenom grupy krwi A oraz przeciwko antygenom grupy krwi B.

W związku z powyższym w razie konieczności przetoczenia Pani krwi, powinna Pani otrzymać wtedy grupę krwi 0 RhD+. Ta grupa krwi jest dość często spotykana, w związku z czym nie musi się Pani martwić, że w razie potrzeby zabrakłoby dla Pani krwi.

O posiadanej grupie krwi powinna Pani – w razie, gdyby zaszła Pani w ciążę – poinformować swojego ginekologa. Taka konieczność wynika z tego, że dzięki posiadaniu tej informacji lekarz będzie wiedział, że zasadniczo nie może wystąpić u Pani komplikacja ciąży w postaci konfliktu serologicznego (zachodzić on może wtedy, kiedy matka dziecka posiada grupę krwi RhD-, a dziecko z kolei ma grupę krwi RhD+ - w takiej sytuacji organizm matki może produkować przeciwciała anty-Rh+, które mogą atakować czerwone krwinki dziecka i prowadzić do różnych groźnych zaburzeń u płodu). W pani sytuacji takowe ryzyko zasadniczo jednak nie istnieje.