Czy grypa żołądkowa w 5 tygodniu ciąży może szkodzić dziecku?

Zrobiłam test ciążowy i wyszedł pozytywnie, jednak moją radość zakłóca fakt, że ok. 5 tyg. miałam grypę żołądkową (wysoka temperatura, wymioty, biegunka). Zaraziłam się od swojego syna.

Martwię się, czy mogło to zaszkodzić dziecku, czy jeżeli na USG prenatalnym, między 12-14 tygodniem nie wyjdą żadne wady, to znaczy, że dziecko jest zdrowe?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani, czy infekcja mogła mieć wpływ na dziecko, a jeśli tak, to jaki. Wiadome jest, że wszelkie infekcje niosą za sobą możliwość wystąpienia powikłań, ale nie popadajmy w skrajność. Jak mówił mój profesor: „Gdyby każda infekcja w ciąży odbijała się na rozwoju płodu, to najprawdopodobniej nas by już nie było”.
Jeżeli w trakcie infekcji nie stosowała Pani leków zakazanych kobietom ciężarnym, dbała Pani o prawidłowe nawodnienie, to wszystko powinno być dobrze. Jak słusznie Pani zauważyła, pierwsze profilaktyczne badanie USG wykonywane pod koniec pierwszego trymestru mówi o rozwoju maluszka. Niestety w tym czasie jest jeszcze malutki i wielu zaburzeń rozwoju nie widać. Znacznie pewniejsze jest drugie badanie USG.
Proszę się jednak nie martwić, stres będzie negatywnie wpływał na rozwój maluszka.
Pozdrawiam