Czy guz w piersi i bolesność piersi to rak?

Witam serdecznie! Mam 20 lat. W 2008 roku wyczułam w lewej piersi w pobliżu węzłów chłonnych guza. Nigdy wcześniej nie badałam piersi, jednak, gdy wstałam rano, poczułam ostry ból. Natychmiast udałam się do lekarza, zrobiono mi biopsję i usg piersi. Wykryto, że guz jest w kształcie podobnym do trójkąta, ma wymiary 0,9 na 2,0 cm. Po spotkaniu z lekarzem niewiele zrozumiałam, powiedział że w tej chwili nie stwierdza raka, ale skierował mnie na następną biopsję za pół roku oraz namawiał do usunięcia. Jednak w momencie wykonywania biopsji byłam w ciąży (początki), dlatego nie miałam kolejnego badania. W czasie karmienia piersią często tworzyły mi się "zatory" w piersi, miałam wysoką temperaturę, dlatego karmiłam dziecko jedynie 4 mies. Od kilku miesięcy nie karmię, jednak odczuwam bardzo silny ból w okolicach guza. Za 1,5 miesiąca mam wyznaczoną kolejna wizytę, jednak chciałabym się dowiedzieć, czy mam duże powody do obaw? Czy wycięcie guzka nie spowoduje powstawanie nowych? Słyszałam, że w niektórych przypadkach, po wycięciu guza, który miał być zmianą łagodną, lekarze musieli usunąć całą pierś? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Guz o dużych rozmiarach, stwarzający dolegliwości bólowe u młodych osób, to zazwyczaj tzw. gruczolakowłókniak. Jest to guz zasadniczo łagodny, natomiast po pierwsze - ulega stałemu wzrostowi, przez co może osiągać duże rozmiary oraz powodować ucisk otaczających tkanek, a po drugie - czasami, choć rzadko, może podlegać zezłośliwieniu. Stąd zalecenia - jeśli guz jest sporych rozmiarów (> 1 cm) zazwyczaj zaleca się go usunąć, a jeżeli istnieją przeciwskazania do zabiegu (np. brak zgody na zabieg) - należy go obserwować.

Odpowiadając na Pani pytania - wycięcie guza nie powoduje powstania nowych. Natomiast u niektórych osób istnieje indywidualna skłonność do powstawania gruczolakowłókniaków i może się zdarzyć, że pomimo usunięcia jednego z nich, mogą pojawiać się kolejne.

Jeżeli chodzi o drugie pytanie - na pewno nie ma wskazań do usunięcia całej piersi w przypadku zmiany łagodnej! Czasami, jeżeli istnieją wątpliwości co do charakteru guza, kieruje się pacjentkę na wycięcie guza z tzw. badaniem śródoperacyjnym - patolog w trakcie operacji ocenia guz w badaniu histopatologicznym, i jeżeli stwierdza, że to jednak nowotwór złośliwy, to usuwa się pierś.

Jeżeli chodzi o Pani aktualne dolegliwości bólowe - mogą wynikać np. z powiększenia się guza rozpoznanego wcześniej (guz powiększa się w wyniku działania hormonów, więc zwykle rośnie podczas ciąży), trzeba też sprawdzić, czy nie jest to spowodowane ewentualnym stanem zapalnym (częste po karmieniu piersią).

Pozdrawiam serdecznie