Czy guzek tarczycy może mieć wpływ na płód?

Dzień dobry! Guzka tarczycy miałam wykrytego jakieś 9-10 lat temu, nic się z nim nie dzieje, nie rośnie. Wyniki TSH też mieszczą się cały czas w granicach normy. Nawet w okresie ciąży - jedynie wahają się, np. przed ciążą TSH 1,77, na początku ciąży 2,11, w 14 tyg ciąży 0,8, w 21 tc 1,08, a w 26 tc już 2,3. Leków na tarczycę nie przyjmuję. Witamin dla ciężarnych z jodem też nie - ale to nie wiem czy dobrze. Endokrynolog mówi, że nie ma przeciwwskazań do jodu, a ginekolog odradził. Od połowy 6 miesiąca piję jedynie wodę jodowaną. Pytanie: czy mimo że mam guzka, a wyniki są w normie, to mogę być spokojna o dziecko? Nawet jeśli nie przyjmowałam jodu od samego początku ciąży? Czy ten mój guzek nie świadczy o niedoborze jodu w moim organizmie? Dziękuję.

Witam!

Guzki tarczycy wymagają dokładnej diagnostyki - najlepiej jeszcze przed ciążą, aby wykluczyć zmiany chorobowe wymagające leczenia - nowotwór, guzki nadczynne. W Pani przypadku krok ten został wykonany i stwierdzono guzki obojętne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ciąży guzki te mogą zwiększyć swój rozmiar, nie jest to jednak proces niebezpieczny, o ile zachowana jest równowaga hormonalna oraz guzki mają relatywnie niewielki rozmiar.

Jeżeli chodzi o suplementację jodem - aktualne wytyczne zalecają profilaktyczne zażywanie jodu przez ciężarne oraz kobiety karmiące piersią w dawce 150 mikrogramów. Czasem lekarz decyduje o odstąpieniu od tej profilaktyki. Zaniechanie suplementacji nie zwiększa znamiennie ryzyka dla dziecka - na temat powodu rezygnacji z profilaktyki należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Każdy noworodek w Polsce ma wykonywane badania przesiewowe: między innymi w kierunku niedoczynności tarczycy, więc ewentualne zaburzenia mogą być wykryte na wczesnym etapie.

Pozdrawiam serdecznie!