Czy hiperlordoza jest groźna?

Dzień dobry. Mam wątpliwości dotyczące hiperlordozy. Dziś odebrałam wyniki RTG. Oto opis: Lewowypukła skolioza odcinka L kręgosłupa oraz hiperlordoza tego odcinka. Wysokość trzonów kręgów w normie. Mam 19 lat i od około 5 lat narzekam na bóle kręgosłupa właśnie w tej części kręgosłupa. Moje obawy dotyczące hiperlordozy wynika z faktu, że jeżdżę konno pod kątem sportowym (skacze przez przeszkody) od jakiś 8 lat, więc zastanawiam się, czy hiperlordoza nie będzie się pogłębiała... Proszę o szybką odpowiedź. Nie chcę pogorszyć swojego stanu zdrowia i pogłębić hiperlordozy. Jeżeli jazda konna przy hiperlordozie nie jest najlepszym pomysłem to będę musiała z tego zrezygnować. Zdrowie jest najważniejsze, chociaż mam nadzieję że hiperlordoza nie wymaga rezygnacji ze sportu. Z góry bardzo dziękuję :) Pozdrawiam:)

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Stwierdzona hiperlordoza, czyli zbyt duża krzywizna kręgosłupa ku przodowi, towarzyszy zapewne i jest jakoby konsekwencją bocznego skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym - skoliozy.

Jest to wada postawy, która powstaje w wieku dziecięcym. Częściej u dziewczynek. Stopień wady nie będzie się już powiększał ze względu na zakończony wzrost kostny kręgosłupa, jednak samo utrwalone skrzywienie spowoduje szybsze pojawienie się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Zapewne początki choroby zwyrodnieniowej już Pani ma, co objawia się bólem.

Wada sama w sobie nie jest niebezpieczna, jednak w związku z jej wykryciem należy bezwzględnie zgłosić się na konsultację do specjalisty ortopedy. Lekarz ten powinien też wydać orzeczenie w sprawie dalszego uprawiania jeździectwa sportowego. Zważywszy na obciążający charakter tego sportu na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, być może konieczne będzie ograniczenie tej aktywności na rzecz innej, np. basenu itp.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.