Czy hiperprolaktynemia ma wpływ na skąpe miesiączki?

Witam! Od 5 miesięcy mam skąpe miesiączki. A w tym miesiącu okres trwał tylko 1,5 dnia. Od roku choruję na hiperprolaktynemię i przyjmuję B***. Ponad rok temu, jakiś czas po porodzie, miałam zabieg łyżeczkowania. Mam również nadżerkę. Proszę mi doradzić jakie badania powinnam zrobić? Co może być przyczyną tych miesiączek? Czy powinnam zbadać progesteron? Jeśli tak to, w którym dniu cyklu? Słyszałam, że czasem po łyżeczkowaniu robią się zrosty na macicy. Trochę mnie to przeraziło, czy może to mnie dotyczyć? Trzy miesiące temu miałam robione USG macicy dopochwowo, wyszło w normie. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zaburzenia miesiaczkowania jak najbardziej mogą mieć związek z hiperprolaktynemią, aczkolwiek Pani jest już leczona z tego powodu, w związku z czym należałoby szukać innej przycyzny.

Warto byłoby wykonać badanie poziomu testosteronu, progesteronu i TSH we krwi. Wszystkie te hormony mogą wpływać na cykl misiączkowy. TSH i testosteron można wykonać niezaleznie od dnia cyklu, progesteron najlepiej w 21. dniu cyklu.

Nawiązując do wystąpienia nadżerki nie sądze, by miało to wpływ na miesiączkowanie, zrosty, jeżeli powstały mogą być przyczyną zaburzeń.