Czy hormony mogą powodować plamienie w 3 miesiące po porodzie?

Witam, mam 26 lat, trzy miesiące temu urodziłam córeczkę, wszystko było dobrze. Pierwszą miesiączkę dostałam około osiem tygodni po porodzie, cały czas karmię butelką. Dwa tygodnie temu miałam kolejny okres, jednak wczoraj i przedwczoraj zauważyłam niewielkie brązowe plamienie, tak jakby śluz był lekko podbarwiony. Nie towarzyszy temu żaden ból. Chciałabym wiedzieć co to może być, czy może to mieć związek z hormonami?

Dodam, że leczę się na niedoczynność tarczycy. TSH badałam w zeszłym miesiącu i było ok.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Pojawienie się podbarwionego krwią śluzu u kobiet, u których wcześniej to nie było stwierdzane, zawsze powinno być skonsultowane przez ginekologa. Należy ocenić cały narząd rodny, wykonać badanie cytologiczne oraz ultrasonograficzne, gdyż przyczyna może leżeć praktycznie w każdej części narządu rodnego. Może dotyczyć pochwy (uraz), szyjki macicy (stan zapalny, nadżerka, polip), macicy (mięśniaki, przerost endometrium), jajników (torbiele), endometriozy itp. Oczywiście istnieje możliwość, że pewne zmiany hormonalne po ciąży spowodowały wystąpienie plamień, jednak w związku z tym, że wystąpiły dopiero teraz, po okresie bez tego typu dolegliwości, przyczyna hormonalna jest mało prawdopodobna. W związku z powyższym proszę zgłosić się do swojego ginekologa w celu zbadania, wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.