Czy ilość prolaktyny jest znacznie powiększona?

W dzieciństwie chorowałam na białaczkę limfoblastyczną, obecnie jestem zdrowa i nie biorę żadnych leków, ale od czasu do czasu plamię, więc ginekolog (wg niego bardzo skąpo plamię) zlecił mi badanie prolaktyny i TSH. Ich wyniki: prolaktyna 49,50 ng/ml, a TSH 1,540 ulIV/ml. Z norm wynikało, że prolaktyna jest za duża. Czy jest ona (prolaktyna) znaczne powiększona, czy nie ma się czym martwić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Poziom prolaktyny rzeczywiście jest podwyższony, ale nieznacznie. W celu dalszej diagnostki proponuję wykonanie testu z metoklopramidem po konsultacji z Pani lekarzem, co pokaże, czy nadmierne wydzielanie prolaktyny jest bez uchwytnej przyczyny, bez zmian chorobowych w przysadce, tzw. hiperprolaktynemia czynnościowa. Obecnie takie zaburzenie u kobiet spotyka się dosyć często, ale na szczęście łatwo się leczy.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!