Czy infekcja grzybicza uniemożliwia zajście w ciążę?

W lipcu zaczęła mi się grzybica pochwy. Myślałam, że sama ją wyleczę i z tego powodu nie poszłam do lekarza, dopiero gdy objawy nie ustępowały zgłosiłam się do ginekologa we wrześniu. Pani ginekolog przepisała mi antybiotyk, maść i czopki dopochwowe. Po skończeniu leków dostałam następne, ale nie pomogły i nadal czuję i widzę objawy grzybicy i do tego mam nadżerkę, podobno dużą. Dodam, że staram się z moim chłopakiem już 3 cykl o dziecko i nic. Zauważam w cyklu bardzo mało płodnej wydzieliny, praktycznie jest u mnie przez parę godzin, później znika i zostaje tylko gęsta grzybicza wydzielina. W związku z tym, czy mogę zajść w końcu w ciążę? Czy ta grzybica uniemożliwi mi to? Paulina

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Sama infekcja grzybicza nie powinna utrudniać zajścia w ciążę. Myślę jednak, że powinna ją Pani wyleczyć do końca przed podjęciem starań o dziecko. Jeśli Pani doktor przepisała również antybiotyk, to znaczy że widziała objawy mieszanej infekcji grzybiczo-bakteryjnej.

Proszę pamiętać, że niewyleczone bakteryjne infekcje dróg rodnych mogą przyczyniać się do poronienia na wczesnym etapie ciąży. Trudność z jej wyeliminowaniem może również wskazywać na obniżoną miejscowo odporność i podatność na infekcje. Powinna Pani udać się na badanie kontrolne i kontynuować leczenie, aż do całkowitego wyeliminowania patogenów.

Pozdrawiam serdecznie!