Czy infekcje grzybiczne mają wpływ na okres?

Chciałam zapytać, czy brak okresu może być spowodowany faktem, że mam grzybicę? Ostatni okres miałam 8 listopada i w tym miesiącu odstawiłam tabletki (nie wzięłam ich po przerwie), do dziś nie mam okresu. Lekarz wykluczył ciążę, dla pewności robiłam testy ciążowe (4). Przed braniem tabletek miałam nieregularne miesiączki. Co może powodować u mnie taki stan? Lekarz mówił coś o niewydolności jajników, ale badań żadnych nie robiłam, na razie przepisał mi luteinę. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej dochodzi do zatrzymania pracy jajników -  na tym właśnie między innymi polega istota działania pigułek. Jajniki nie pracują, nie ma owulacji, nie dochodzi do ciąży (miesiączka między opakowaniami pigułek to nie jest taka prawdziwa miesiączka). Zdarza się, że po odstawieniu pigułek jajniki mogą podjąć pracę trochę później, tak jakby były nadal uśpione. Dopiero po upływie jakiegoś czasu wznowią swoją pracę i wszystko powinno wrócić do normy - pojawi się owulacja i miesiączka. W najgorszym razie sytuacja taka może potrwać kilka miesięcy.

Pozdrawiam!