Czy istnieje badanie potwierdzające nowotwór?

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć czy jest jakieś jedno badanie,które wykluczy lub potwierdzi raka w organiżmie. Bożena

Witam! Nowotwory są bardzo różnorodną grupą chorób, charakteryzują się niekontrolowanym, patologicznym rozrostem komórek. Nowotwory wywodzą się z różnych tkanek. Rak jest to nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nabłonkowej. Nie istnieje jedno badanie, które mogłoby jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić proces nowotworowy w organizmie. Rodzaj diagnostyki jest uzależniony od objawów klinicznych, rodzaju nowotworu, jego lokalizacji czy też aktywności metabolicznej.