Czy istnieje ryzyko przerzutów w przypadku mojej diagnozy?

Mieszkam w Niemczech, mam 45 lat, dzieci w wieku szkolnym 8 i 16 lat. 10 grudnia 2009 wykonano mastektomię lewej piersi oraz oznaczenie węzła wartowniczego (pobranie dwóch węzłów do badania). Diagnoza: GroBes Duktales carcinoma in situ, z wysokim ziarnem złośliwości (WHO-Grad3), z komedonekrosen i mikrozwapnieniem (15cm), pTis (5cm), NO (0/2;sn) RO. Histologie: Mammaabladat links z rozległym DCIS-15cm; Abstand nach dorsal 0,6 cm,v entral und cranial 1cm, lateral und caudal 3cm, medial 9cm. Estrogen i Progesteronreceptor - negativ mit einer Uberexpression C-erb-B-2-Onkoproteins (Score 3+). Labor: CEA: 0,47 ng/ml; CA 15-3:14,81 U/ml.

45 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

DCIS to tzw. rak przewodowy in situ - to bardzo wczesna postać raka. Oznacza, że rak znajduje się jeszcze w miejscu (in situ), w którym się rozwinął, i w przeciwieńtwie do raka inwazyjnego nie dokonał się rozsiew komorek nowotworowych w tkance piersi. Jak wiadomo, im wcześniej rozpoznany nowowtwór tym lepiej - dla wyleczenia i rokowania. Niestety, ciemną stroną jest wysoki stopień zlośliwości raka (G3) oraz obecność silnie dodatniego receptora HER-2 (czyli inaczej C-erb-B-2).

Zazwyczaj w przypadku raka in situ nie oznacza się rutynowo receptorów HER-2. Wskazania takie istnieją w przypadku wysokiego stopnia złośliwości (G3) - tak jak stało się to u Pani.

Istotnie wysoki stopień złośliwości może zwiększać ryzyko nawrotu nowotworu. Niestety w przypadku ujemnych receptorów hormonalnych (dla estrogenów i progesteronu) odpada możliwość leczenia hormonalnego, które stanowi profilaktykę rozwoju nowotworu. W Pani przypadku pozostają regularne kontrole u onkologa - obszaru usuniętej piersi, dołu pachowego oraz drugiej piersi (USG, mammografia). Proszę mimo wszystko nastawić się pozytywnie - ponieważ, tak jak pisałam, pomimo niekorzystnych czynników towarzyszących, jest to najwcześniejsza i najlepiej rokująca postać nowotworu.

Pozdrawiam serdecznie