Czy istnieje ryzyko, że szyjka macicy się skróci?

witam moja szyjka była mierzona w 23 tyg miała 3 cm po miesiacu szyjka zachowana nie skróciła sie.czy istnieje ryzyko ze szyjka sie skróci?głowka dziecka nisko wyczuwalna w badaniu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, istnieje taka możliwość. Jednak nie martwiłabym się na zapas. W ciąży najważniejszy jest spokój matki. Stres także negatywnie wpływa na przebieg ciąży. Jeśli więc szyjka nie skraca się, nie należy się stresować. Wskazany jest oszczędzający tryb życia, zakazane jest dźwiganie ciężkich przedmiotów, nadmierny wysiłek fizyczny, itp.