Czy ja jestem alkoholikiem czy to choroba psychiczna?

Witam. Nadużywam alkoholu już od ponad 10 lat, ostatnio po mitingu picia 4 dniowego wystąpiły bardzo niepokojące objawy psychiczne tzn. takie jak: Jakby mnie coś od środka roznosiło, jak bym miał się wypłakać, wykrzyczeć, wyżyć na sobie lub na kimś, zrobić komuś straszną krzywdę lub sobie. Nawet żonie, którą bardzo kocham i nigdy do tej pory nie stosowałem agresji wobec niej, nawet słownej na poziomie patologii. Jakby mi czegoś brakowało ale nie wiem czego. Czuję się tak jakbym miał już nigdy w życiu nie być szczęśliwy. Mam różne nastroje (na zmianę raz jestem normalny, a za godzinę lub dwie znowu wszystkie te objawy wracają i tak w kółko, lecz nie raz cały dzień jest wszystko ok, a stan pogorszenia psychicznego wraca np. wieczorem). Obwiniam się za wszystkie swoje życiowe niepowodzenia i swojej rodziny (że to wszystko przeze mnie). Do tego dochodzi rozdrażnienie, rozbicie, dziwny niepokój. Mam w sobie niemoc jakbym już z niczym miał sobie nie poradzić. Jakbym coś stracił bardzo ważnego (np jak by mi śmierć zabrała członka mojej rodziny- takie uczucie porównywalne mi towarzyszy). Nagłe napady płaczu (za sprawą wszystkich tych objawów).

Wszystko to oczywiście skonsultowałem z psychiatrą i psychologiem, którzy stwierdzili chorobę alkoholową. Moje pytanie jest następujące, czy: a) stwierdziwszy chorobę alkoholową nie pominięto jakiejś rozwijającej choroby psychicznej; b) Jeżeli te objawy wystąpiły na wskutek choroby alkoholowej ile mogą trwać? (Trwają już 3 tygodnie oczywiście raz jest lepiej, a raz wszystko powraca). Przyjmowałem relanium przez 2 tyg po 4 dniach wróciłem do normalności lecz 3 dni przed końcem kuracji wszystko wróciło, ale nie w takim stopniu (nie ma nagłego wybuchu płaczu), po 3 dniach znowu lepiej się psychicznie poczułem i tak wkoło; c) Czy jest możliwe do pełnego powrotu do zdrowia psychicznego? Chciałem nadmienić, że jestem osobą z ustabilizowaną pracą zawodową, finansową, rodzinną i to też że od tych 3 tygodni jestem w całkowitej abstynencji. Bardzo proszę o w miarę możliwość precyzyjną odpowiedz na moje pytania, za którą z góry bardzo dziękuję

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Postawienie adekwatnej diagnozy jest możliwe wyłącznie na postawie osobistego badania pacjenta.

Wahania nastroju mogą pojawić się na wczesnym etapie abstynencji jako typowy objaw zespołu abstynencyjnego. W zespole odstawiennym często pojawia się drażliwość i labilność emocjonalna.
Leki uspokajające łagodzą przebieg tego zespołu, dlatego po zastosowaniu takiego leku odczuł Pan poprawę.
W ciągu najbliższych dwóch tygodni tego typu objawy powinny stopniowo zmniejszyć swoje nasilenie i ustąpić. Gdyby jednak nie ustępowały- powinien Pan ponownie skorzystać z konsultacji psychiatrycznej.
Alkohol niszczy tkankę mózgową w okolicach płatów czołowych. W tym rejonie mózgu znajdują się ośrodki kontrolujące emocje i zachowanie. Ich uszkodzenie przez alkohol może objawiać się zwiększoną tendencją do zachowań impulsywnych i agresywnych. Wówczas możliwe jest zastosowanie leków, które stabilizują nastrój i zmniejszają wybuchowość. Jeśli będzie Pan utrzymywał abstynencję, po kilku miesiącach takie objawy mogą zmniejszyć swoje nasilenie.

Z pozdrowieniami