Czy ja jeszcze urosnę 6-7 cm?

Mam 15 lat, ważę 55 kg i mam 163 cm wzrostu. W ostatnim roku urosłam 6 cm. Moja mama ma 168 cm, a tata 180 cm wzrostu. Bardzo chciałabym jeszcze urosnąc, 6-7 cm. Czy jest na to jakiś sposób i czy ja jeszcze mogę te 6-7 cm urosnąć?
15 LAT ponad rok temu

Witam.

Ciężko mi określić ile dokładnie możesz urosnąć, niemniej myślę, iż jest na to duża szansa. Twoi rodzice są dosyć wysocy (zwłaszcza tata), sądzę więc że czynnik genetyczny będzie miał tu spore znaczenie. Masz dopiero 15. lat, a rozwój kośćca obserwuje się nawet do 20. roku życia, także głowa do góry.

To, co możesz zrobić to dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników wraz z racjonalną i urozmaiconą dietą.
Zadbaj również o regularną aktywność fizyczną i częste przebywanie na powietrzu (promienie słoneczne stymulują wytwarzanie witaminy D, która jest ważna dla zdrowych kości).

Pozdrawiam serdecznie