Czy jednocześnie można zdiagnozować zatoki i cały mózg?

Przeszłam dwa lata temu operację oponiaka i od tej pory nie wykonywałam badań, lekarz laryngolog zlecił wykonanie TK zatok pani w rejestracji poinformowała mnie, że w trakcie tej diagnostyki leżę na brzuchu i dlatego nie jest widoczna reszta   Czy to prawda, że nie ma możliwości sprawdzić czy oponiak nie odrasta? Z góry bardzo dziękuję za informację. Z poważaniem Ewa

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Tomografia komputerowa to metoda diagnostyczna, dzięki której można zobrazować różne narządy, a w przypadku wersji angio pokazuje unaczynienie narządu. Badanie to wykonuje się w odniesieniu do różnych narządów. W przypadku głowy, mamy do czynienia nie tylko z tomografią komputerową mózgu, ale też z tomografią komputerową uszu, oczodołów czy zatok przynosowych oraz z tak zwaną angio TK głowy, która obrazuje naczynia mózgowe.
Mimo, że badania te wykonuje się przy użyciu jednego aparatu, to są to odrębne badania, z których każde ma osobną procedurę. Oczywiście, można wykonać jednoczasowo tomografię komputerową głowy oraz tomografię komputerową zatok przynosowych, ale są to dwa różne badania, obrazujące różne części głowy, na które zwykle skierowania wydają różni specjaliści (neurolog lub neurochirurg oraz laryngolog).