Czy jem za mało?

Jestem na diecie, mam 15 lat w czerwcu, przy wzroście 167 cm ważę 96 kg. Dietę zaczęłam w poniedzialek... dziś byl dzień trzeci diety. Ograniczam się do 700 kalorii na dzień i ćwiczę godzine bądź półtora dziennie. I czy 700 kalorii to za mało? Mam plan schudnięcia 3 kg na miesiąc przez 12 miesięcy, czyli 36 kg w rok. Czy jest to odpowiednie? Dziękuję, Jessica
15 LAT ponad rok temu

Witam!

Dieta dostarczająca 700 kcal, jest dietą bardzo niskoenergetyczną, co wpływa na zwiększenie ryzyka niedoborów składników pokarmowych. Zdecydowanie odradzam takie odchudzanie (tymbardziej, że jesteś jeszcze bardzo młoda). Przy tak dużej liczbie zbędnych kg, powinnaś odchudzać się pod okiem dietetyka/lekarza. Nie napisałaś, czy byłaś u lekarza ze swoim problemem. Konsultacja jest niezbędna. Powinnaś także wykonać badania, m.in. stężenia hormonów tarczycy.

Dokładne zapotrzebowanie Twojego organizmu, możesz wyliczyć ze wzoru Harrisa-Benedicta.

665,1 + (9,567*M) + (1,85*W) - (4,68*L),

gdzie:

M - masa w kg,

W - wzrost w cm,

L - wiek.

Uzyskaną wartość musisz przemnożyć przez 1,6. To współczynnik odpowiadający Twojej aktywności fizycznej. Uzyskasz dzięki temu Twoje zapotrzebowanie. Dieta odchudzająca powinna mieć o 1000 kcal mniej od tej wartości. Spowoduje to redukcję masy rzędu 1 kg tygodniowo.

Polecam artykuł "Trening dla otyłych", dostępny na www.abczdrowie.pl.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz na:http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida dzieci.

Pozdrawiam