Czy jeśli odstawię leki i zajdę w ciążę, napady lękowe powrócą?

Witam! Pisałam już do Was wcześniej. Za Państwa radą udałam się do lekarza, stwierdzono u mnie nerwicę lękową, dostałam słaby lek antydepresyjny(wiem, że nie można używać nazw, dlatego napiszę tylko, że jej składnikiem jest tianeptyna) i na noc (ponieważ miałam kłopoty ze snem) popularny lek uspokajający o lekkim działaniu nasennym i przeciwlękowym. Jest poprawa, lęki zmniejszyły się, chociaż gdy przychodzi wieczór czuję się niepewnie, lęki pojawiają się, ale nie mają drastycznego obrazu fizycznego, tj. kołatanie serca, nudności, wymioty. Czasem tylko pojawiają się kłopoty z zaśnięciem, ale budzenie w nocy nie ustąpiło. Lek biorę od 2 miesięcy. Chciałaby bardzo zajść w ciążę, czy jest to możliwe? Zanim zaczęłam chorować i brać leki, poroniłam. Czy jeśli odstawię leki i zajdę w ciążę, napady lękowe powrócą? Kiedy najwcześniej mogłabym zajść w ciążę? Czy w czasie ciąży możliwe jest leczenie farmakologiczne? Czy ciąża i okres po ciąży mogą nasilić u mnie nerwicę? Pozdrawiam serdecznie!

KOBIETA ponad rok temu

Witam,
W przypadku zaburzeń lękowych poza farmakoterapią, zalecana jest również psychoterapia. Leki działają na objaw. Psychoterapia jest od tego, aby znaleźć przyczynę Twojego stanu i nauczyć Cię odmiennych zachowań i reakcji, które pomogą Ci radzić sobie w sytuacjach trudnych . Jeżeli obecnie zażywasz jakieś leki, a i tak Twój stan nie jest zupełnie idealny, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że lęki powrócą po odstawieniu farmakoterapii. Biorąc pod uwagę czynniki psychologiczne, nie zalecałabym w takim stanie starać się o dziecko. Ważne jest, abyś najpierw doprowadziła swój organizm do pewnej stabilizacji.

Serdecznie pozdrawiam.