Czy jeśli testy przez kilka dni wychodzą pozytywne, to czy może to oznaczać ciążę?

Witam,
mam 23 lata, od 3 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Moje cykle są nieregularne i przeciętnie mieszczą się w przedziale 25-28 dni. Ginekolog robiąc badanie USG, stwierdziła, że moje cykle są bardzo płodne.
Od niedawna zaczęłam stosować testy owulacyjne. Pierwszy test wykonałam w 11 dniu cyklu i przez kolejne 5 dni wyszły negatywne, natomiast od 16 dnia cyklu do 19 dnia testy wychodzą pozytywne, ten ostatni miał obydwie kreski bardziej intensywniejszego koloru niż pozostałe, dodam też, że śluz owulacyjny był między 15 a 18 dniem cyklu, czułam nawet lekkie kłucie w prawym jajniku.
Moje pytanie jest takie: czy testy owulacyjne są na tyle wiarygodne, by wykryć moment owulacji?Czy w przypadku nieregularnych miesiączek owulacja występuje zawsze oraz czy jeśli testy przez kilka dni wychodzą pozytywne, to czy może to oznaczać ciążę?
Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Długość Pani cykli pozwala je zakwalifikować jako regularne raczej niż nieregularne. Niektóre kobiety mają cykle wahające się w przedziale 28-40 dni, a zachodzą w ciążę bez stosowania testów owulacyjnych, leczenia hormonalnego, etc. Nieregularne miesiączki mogą wskazywać czasem na cykle bezowulacyjne, nie jest to jednak Pani przypadek.
Jeśli potrafi Pani rozpoznawać śluz płodny i z racji na jednak regularne cykle określać dni płodne, to nie ma potrzeby stosowania dodatkowo testów owulacyjnych. Wprowadza to tylko niepotrzebne zamieszanie i stres w Pani życie płciowe. Lepiej ten czas poświęcić na czułość i bliskość z mężem.
Test owulacyjny wychwytuje podwyższony poziom hormonu LH, którego wyrzut powoduje pęknięcie pęcherzyka Graafa, czyli owulację. Poziom tego hormonu może być i zwykle jest podwyższony przez kilka dni na tyle, że test to rozpoznaje. Intensywniejsze wybarwienie pola testowego wskazuje na najwyższy poziom hormonu w danym dniu i wtedy właśnie może dochodzić do samej owulacji. Nie znaczy to jednak, że stosunek odbyty wtedy będzie miał największą szansę na zapłodnienie, lepiej go odbyć kilkanaście godzin wcześniej. Pozytywny wynik testów owulacyjnych nie wskazuje na ciążę.
Pozdrawiam serdecznie!