Czy jest możliwa niedomoga lutealna u nastolatek?

Witam!
Na kilka dni przed okresem występują u mnie bezwonne brązowe plamienia. Podejrzewam, iż jest to niedomoga lutealna. Tylko, że jestem w okresie dojrzewania, w związku z tym mam pytanie: czy taki brązowy śluz jest poważny, czy samoistnie ustąpi po kilku cyklach?
Jeżeli to niedomoga, to czy jeżeli teraz nie udam się do ginekologa, będę mieć jakieś problemy w przyszłości np. z zajściem w ciążę? Czytałam gdzieś pewien artykuł jakiegoś lekarza, który stwierdził w nim, iż takie zaburzenia jak plamienia u nastolatek to normalne, ponieważ hormony „skaczą” i że nie ma czym się martwić.
Jak leczy się niedomogę? Progesteronem w tabletkach? Chciałabym zaczerpnąć porady, co z tym zrobić. Nie współżyłam.

Witam serdecznie!
Przedstawione przez Ciebie objawy faktycznie nasuwają przypuszczenie niedomogi lutealnej, choć nie jest to pewne. Konieczna jest wizyta u ginekologa, który potwierdzi nasze przypuszczenia lub postawi inną, właściwą diagnozę. Do tego potrzebne jest jednak dokładne badanie, a być może także wykonanie profilu hormonalnego.
Żadne plamienie międzymiesiączkowe nie jest fizjologiczne i wymaga weryfikacji. Rzadko plamienia ustępują samoistnie.
Z tego też powodu ponownie zachęcam do wizyty u specjalisty, który ostatecznie zleci najodpowiedniejsze leczenie. Zwykle są to preparaty doustne, więc nie jest ono uporczywe.
Pozdrawiam