Czy jest możliwe zajście w ciążę, np. pozamaciczną lub przeprowadzenie zabiegu sztucznego zapłodnienia, jeżeli nie ma się trzonu macicy?

Obecnie mam 40 lat. W roku 1998, czyli mając lat 28, musiałam poddać się operacji usunięcia trzonu macicy. Wszystkie przydatki pozostały. To był dla mnie koszmar, bo poszłam do lekarza, aby przebadać się czy wszystko jest OK, gdyż planowałam wraz z partnerem mieć dziecko, a tu okazało się, że mam dwa mięśniaki, które należy szybko usunąć. Niestety, okazało się już podczas operacji, że poza tymi dwoma, jest cała gromada małych mięśniaków umiejscowiona przy splocie nerwowym kręgosłupa i raczej nie możliwe będzie wyłuskanie tych mięśniaków, bo macica byłaby jak sito, więc postanowiono usunąć trzon macicy. A teraz mam stałego partnera, kochamy się, ale niekiedy zastanawiam się, czy jest możliwa ciąża pozamaciczna. A powiem szczerze, że chciałabym zajść w ciążę, więc stąd moje drugie pytanie - czy istnieje możliwość zapłodnienia in vitro, czy raczej ta moja macica już nie wywiąże się ze swojego obowiązku? Proszę o odpowiedź. Dziękuję i ciepło pozdrawiam.
40 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Teoretycznie, jeśli ma Pani zachowane przydatki, to ciąża pozamaciczna jest możliwa, ale bardzo mało prawdopodobna. Pani macica nie podoła ciąży, ponieważ Pani nie posiada macicy. Usunięcie trzonu macicy to nie jest operacja zachowawcza. Usunięto Pani cały narząd z pozostawieniem wyłącznie szyjki, która sama w sobie nie umożliwia zajścia w ciążę (poprzez naturalne czy sztuczne zapłodnienie).